Kerem Demirgil

Yapılan araştırmalar ve nabız tutan anketler, insanların değişim konusunda önü alınamaz bir saplantıları olduğunu gösteriyor. Herkes değişim istiyor; ancak çoğu kimse değişmek istemiyor ve  çoğu kimse de nasıl yapılacağını bilmiyor. Değişim heyecan verici olabilir, ancak aynı zamanda zorludur.

Biz buraya nasıl geldik?

‘’O veya bu nedenle, şu anda bulunduğumuz noktayı beğenmemiz sonucu, birden ortaya çıkıverdiğini düşündüğümüz değişim, gerçekten de birden mi ortaya çıkıveriyor, yoksa değişim bir süreç ve biz bu süreci yaşarken bazı farkındalıklarımızı kayıp mı ediyoruz?

Değişim planlanabilir mi, yoksa değişim kendi akışı içerisinde olur biter ve biz sadece seyreder miyiz?’’

Değişim ama nasıl?

İşim gereği görüştüğüm ve yönetim süreçlerinde onlarla beraber çalıştığım kişi ve kuruluşların en büyük gelişim alanlarından biri de ‘Değişimin Yönetilmesi’.

Bu konuda yaptığımız çalışmalarda elde ettiğimiz deneyimler, gelişimin ani değil, planlanması gereken ve sistematik bir süreç olması gerektiğini gösteriyor. Bu nedenledir ki değişimi yönetebilmek için, değişimin 5 yapıtaşını da çok iyi özümsemek gerekiyor. Yani değişim için neler gerekli bunu çok iyi bilmemiz şart:

  1. İSTEK: Eğer değişimi istemiyorsanız, değişmek ve değiştirmek konusunda gerekli eforu sergileyemeyecekseniz, değişim sürecine başlamanızın da hiçbir anlamı yoktur. Siz istemeden değişim olmaz.
  2. BECERİ: Değişim sürecini yönetmek ve yönlendirebilmek için, en önemli yapıtaşlarından biri de beceridir. Değişim sürecini, süreci yönetecek beceriye sahip olmayan kişilerle yönetmeye çalışırsanız, ya da değişimin lideri olarak siz, gerekli becerilere sahip değilseniz, çok ama çok büyük bir ihtimalle, zaman, para ve hatta iş gücünüzü kaybedeceksiniz
  3. VİZYON: Değişim yönetiminde en önemli handikaplardan biri de değişim sınırlarının ve değişim sonucu elde edilecek hedeflerin net olarak konulamamasıdır. Vizyon yani hedef konulamaması da zaten kısıtlı olan kaynakların, har vurup harman savrulmasına ve değişim sürecinin başarısız olmasına sebep olabilir. Vizyonsuz, değişim süreçleri başarısız olmaya mahkumdur
  4. KAYNAK: Değişim sürecine başlamadan önce yapılması gereken kontrollerden en önemlisi, gerekli olan kaynakların belirlenmesidir. Yeterli kaynaklara sahip değilseniz değişimi gerçekleştiremezsiniz. Arabayı benzinsiz çalıştıramazsınız.
  5. MODEL: Değişim için önemli yapıtaşlarından biri de, süreçte modellenecek olan unsurların varlığıdır. Modelleme hata yapma riskini en aza indiren, aynı zamanda da başarı olasılığını anlamlı şekilde arttıran bir unsurdur.
2018-10-09T20:20:33+00:00

İletişim bilgilerimiz

Brandium Residence R5 Kat:4 D:30 Ataşehir / İSTANBUL

Phone: 0 216 939 88 70

Mobile: 0 532 421 59 85

Web: www.academictrend.com